Frakcijska fototermoliza - šta je to i kako će inovativan način "oplemenjivanja" kože riješiti probleme

lasersko neablativno podmlađivanje kože

Frakcijska termoliza (fraxel) je metoda laserskog "resurfacinga" lica i tijela, koja pomaže u rješavanju problema stare i stresne kože.

Ovaj postupak je gotovo jednako efikasan kao i hirurški protez, a nakon termolize stanice kože počinju aktivno, kao u mladosti, proizvoditi kolagen i elastin, odnosno blagotvorne promjene nastaju u nekoliko slojeva odjednom, a ne samo u vanjskoj epidermi.

Postupak je vrlo efikasan, ali u isto vrijeme i traumatičan. Može se izvoditi samo u specijaliziranim klinikama.

Šta je to - frakcijska fototermoliza, koja je suština metode i efikasnost, indikacije i kontraindikacije za postupke na licu i tijelu fraxel tehnologijom, fotografije prije i poslije, posljedice i recenzije laserske procedure, procijenjene cijene i koji su uređaji korišćeno - sve ovo ćemo pokušati da vam ispričamo više.

opće informacije

Termoliza se odnosi na proces strukturne destrukcije tkiva pod uticajem visokih temperatura. Koncept su kreirali i posredovali liječnici, a zatim su ga u upotrebu uveli kozmetolozi.

A fototermoliza je također proces termolize, ali je uzrokovana izlaganjem svjetlosnoj energiji. U kozmetologiji se koristi prilikom fotoepilacije i laserskog "resurfacinga" ožiljaka i ožiljaka.

Frakcijska fototermoliza je tehnika u kojoj fototermoliza ne zahvaća cijelu površinu kože, već samo njene pojedinačne dijelove. To znači da možemo govoriti o žarišnoj destrukciji tkiva zagrijavanjem uz pomoć laserske (svjetlosne) energije.

Suština postupka i drugi nazivi

Postupak frakcijske fototermolize klasificira se kao način negativne stimulacije kože, jer se tokom sesije nanosi određena vrsta ozljede, u ovom slučaju opekotine.

Da biste postigli očekivani kozmetički rezultat, potrebno je pokrenuti proces regeneracije, koji obnavlja kožu nakon oštećenja.

Termalna opekotina ovog tipa izgleda kao "stupac", koji se formira u debljini dermisa pod ciljanim djelovanjem laserskih zraka. Ova "kolona" u kozmetologiji se naziva "mikroskopska zona tretmana", ili skraćeno - MLZ.

U promjeru ne mogu doseći više od desetine milimetra: od oko 0, 1 do 0, 4 mm, s dubinom prodiranja do 0, 5 mm. U zavisnosti od vrste odabrane procedure, na jednom kvadratnom centimetru površine može se locirati od deset do nekoliko hiljada ovakvih mikrotrauma, a brzina udara je 3000 MLZ/sec.

Ako analiziramo mehanizam djelovanja frakcijske fototermolize, onda je to slično terapiji mezoskuterom, ali pri korištenju valjka mikrooštećenja se nanose mehanički pomoću igala.

U kozmetološkoj praksi koncept frakcijske termolize ima nekoliko često korištenih sinonima:

  • dermalna optička termoliza;
  • DOT terapija;
  • frakciono lasersko "poliranje";
  • LAFT podmlađivanje;
  • frakciona laserska nanoperforacija;

Ablativna i neablativna metoda

Laserska ablacija je isparavanje tvari pomoću laserskog impulsa. Kada koristite ablativnu frakcijsku fototermolizu, odaberite vrstu laserskog zračenja čiju energiju uglavnom apsorbiraju molekuli vode.

Prilikom kratkotrajnog uticaja na lokalizovano područje, laserski snop gotovo odmah zagreva vodu koja se nalazi u tkivima, do 300C. Zbog toga se cijeli "stupac" isparava, a na njegovom mjestu se formira mikroskopska rana otvorenog tipa, koja je okružena slojevima termički koaguliranih ćelija.

Nakon ablativne fototermolize, oporavak će biti mnogo sporiji i duži nego kod neablativne metode.

Ali rezultati postupka će biti objektivno bolji, a efekat liftinga jasniji. Najbolje je koristiti kurs od 2 do 6 sesija. Ali tokom takvih zahvata pacijent je izložen određenom riziku od infekcije tkiva u dubokim slojevima kože.

Neablativna frakciona termoliza može se pripisati blažim tehnikama mikrotraume. Koristi se laserski snop, koji praktički ne oštećuje epidermu, ispod nje nastaju opekotine.

Uništena tkiva ne isparavaju, već ostaju unutar "kolone", naravno, nema otvorenih rana. Lifting nije tako očigledan kao kod prve ablativne metode, budući da u trenutku zahvata nisu uklonjeni produkti ćelijskog propadanja, što znači da nema efekta "zatezanja" kože.

Preporučuje se korištenje kurseva od 3 do 10 sesija. Za pacijenta praktički ne postoji rizik od infekcije dubokog sloja kože, jer nema povrede integriteta površine.

Indikacije, efekat

Indikacije za imenovanje postupka pomoću Fraxel tehnologije mogu biti sljedeći razlozi:

  • potreba za stimulacijom uvenule i ostarele kože;
  • liječenje pigmentiranih/depigmentiranih lezija;
  • uklanjanje ožiljaka, post-akni i malih ožiljaka;
  • potreba za uklanjanjem strija.

Nije prikladno za uklanjanje keloidnih formacija.

Prednosti

Po čemu se ova metoda razlikuje od klasičnog "poliranja" laserom? Kod tradicionalnog pristupa opekotina zahvaća veliku površinu, a kod frakcijske ekspozicije ima karakter lokalizirane i točkaste.

Između opekotina postoje prostori sa netaknutom kožom, što fototermolizu čini manje traumatičnom i ubrzava vrijeme zacjeljivanja.

Metoda je pogodna za tretiranje bilo kojeg dijela tijela, ali se u većini slučajeva koristi upravo za lice. Kada koristite Fraxel tehnologiju, kozmetičarka može raditi čak i sa kožom na kapcima.

Karakteristika ove optičke termolize dermisa je inovativni dizajn samog DOT uređaja, koji omogućava da se izbjegnu nedostajanje područja kože ili preklapanje jedne zone na drugu.

Mehanizam djelovanja

Na preliminarnim konsultacijama kozmetolog utvrđuje ciljeve koje klijent želi da postigne, otkriva moguće kontraindikacije za zahvat, razgovara o mogućim rezultatima i njihovoj usklađenosti sa očekivanjima klijenta.

neablativni postupak podmlađivanja kože

Doktor će svakako precizirati o rizicima i razvoju postproceduralnih komplikacija, kao i o tome kako se njegova koža nakon prolaska fototermolize.

Potrebno je unaprijed razgovarati i odabrati odgovarajuću metodu ublažavanja bolova, a klijent svakako mora prijaviti alergijske reakcije na lijekove, ako ih ima.

Nekoliko sati prije sesije vrši se površinski piling čija je svrha ujednačavanje debljine rožnatog sloja kože.

Tokom operacije pacijent može osjetiti umjerenu bol i nelagodu. Njihova težina ni na koji način ne može ovisiti o modelu aparata koji se koristi. Nivo boli se zasniva na dubini i intenzitetu laserskog snopa, a ove parametre određuje sam specijalist, fokusirajući se na terapijske ciljeve.

Što je problem zanemareniji, potrebno je zahvatiti dublje slojeve.

Ali obično se kao anestetik koriste obične kreme s anestetičkim učinkom, koje se nanose na radna područja najviše 40 minuta prije početka sesije.

Tokom sesije, kozmetolog pomiče mlaznicu preko površine, koja emituje ciljani laserski snop. Ako se ukaže takva potreba, onda se isto područje tretira više puta u okviru iste procedure.

Trajanje je od 15 minuta do 1 sat. Sve zavisi od toga koliko se koža tretira. Po završetku frakcijske fototermolize, na "poliranu" površinu nanosi se krema s umirujućim djelovanjem.

Da biste postigli željeni rezultat, potrebno je provesti tečaj od nekoliko postupaka - od 3 do 10, ovisno o tome koja je vrsta izlaganja odabrana. Možete imati sesiju jednom mjesečno.

Preporuke (obuka i rehabilitacija)

Nekoliko dana prije zakazane procedure, pacijent treba započeti profilaktički tretman antibiotika i antivirusnih lijekova. Naravno, ako za to postoje objektivni dokazi.

Na dan kada dođe do frakcijske fototermolize, osoba treba izbjegavati alkohol i potpuno se suzdržati od bilo kakvog bavljenja sportom.

njega kože nakon neablativnog pomlađivanja

Nakon zahvata neablativne fototermolize, proces oporavka traje do tri dana, nakon ablacije - najmanje tjedan dana.

Ako je "poliranje" bilo bazirano na ablaciji, tada će pacijent još nekoliko dana imati crvenilo kože, otok, peckanje i nelagodu.

Nakon konsultacije sa specijalistom, možete staviti rashladne obloge ili na kožu nanijeti lokalne analgetike, dostupne u obliku spreja.

Nakon što prođu najmanje tri dana, boja "poliranog" dermisa može se neznatno promijeniti. Na primjer, može postati pseudotamljen, zbog povećanog raspadanja ostataka pigmenta iz prethodno nekrotičnih stanica.

Pojaviće se suhoća, ljuštenje, a osoba može nakratko čak i osjetiti svrab. Sve ove manifestacije nisu opasne i proći će same za otprilike tjedan dana. Strogo je zabranjeno češanje kože koja svrbi!

Kako bi rehabilitacija nakon fraxela prošla bez komplikacija, potrebno je slijediti nekoliko osnovnih preporuka:

  • morate voditi računa o koži i obavezno nanositi preporučene vanjske proizvode. U većini slučajeva to su lijekovi koji se propisuju za liječenje termičkih opekotina i hidratantnih sprejeva;
  • koru koja se formira na površini kako rane zacjeljuju ne treba uklanjati umjetno, samo prirodno otpada;
  • ako je prije zahvata pacijent uzimao antimikrobne i antivirusne lijekove, onda njihov tečaj treba nastaviti prema uputama;
  • kako ne bi došlo do hiperpigmentacije potrebno je tretiranu kožu izolovati od direktne sunčeve svjetlosti na period od najmanje mjesec dana. Obično koristite kreme za sunčanje sa SPF 40+;
  • tijekom cijelog perioda oporavka zabranjeno je korištenje pilinga i drugih mehaničkih metoda čišćenja kože.

Moguće nuspojave i komplikacije

Unatoč činjenici da je frakciona fototermoliza jedna od najmodernijih i najsigurnijih metoda, ona također ima niz nuspojava:

  • bakterijska infekcija, razvoj streptodermije ili stafiloderme;
  • eritem koji traje duže od tri dana;
  • edem na površini tretirane kože u trajanju dužem od dva dana;
  • hiperpigmentacija u postinflamatornom periodu;
  • pojava plikova od opekotina, erozivnih pukotina;
  • pogoršanje HSV1 ili akni;
  • mikroskopska krvarenja ispod kože.

Kontraindikacije (opće i lokalne)

kontraindikacije za neablativno pomlađivanje

Frakcijska fototermoliza se ne izvodi sa sljedećim općim kontraindikacijama:

  • onkološki tumori;
  • period dojenja;
  • HSV1 i HSV2 u akutnoj fazi;
  • zarazne bolesti;
  • hronične bolesti u fazi manifestacije;
  • dijabetes melitus bilo koje vrste;
  • defekti i insuficijencija kardiovaskularnog sistema;
  • poremećaji u radu organa hematopoetskog sistema, loše zgrušavanje krvi;
  • prisutnost autoimunih bolesti;
  • sklonost stvaranju dubokih ožiljaka keloidnog tipa;
  • epileptični status ili konvulzivni sindrom;
  • psihičke devijacije;
  • uzimanje izotretinoina šest mjeseci;
  • nedavno preplanulost ili posjet solariju.

I sljedeće lokalne kontraindikacije:

  • svi upalni procesi lokalizirani u predviđenom radnom području;
  • narušen integritet kože;
  • sve neoplazme nepoznatog porijekla;
  • hemijsko čišćenje kože ili bilo koji drugi postupak koji može oštetiti kožu.

Gdje i na kojim uređajima se izvodi, okvirne cijene

cijena neablativnog podmlađivanja kože

Cijena jedne fraxel procedure ovisi o tretiranoj površini, pa se procijenjene cijene frakcijske laserske resurfacing razlikuju.

Samo kvalificirani stručnjaci mogu provoditi sesije fototermolize u kozmetološkoj bolnici.

Za sam postupak fraxel pomlađivanja koriste se aparati sa CO2 ili erbijum laserom. Obični kozmetički saloni uglavnom nemaju potrebnu opremu niti obučeno osoblje.

Upotreba lasera u kozmetičke svrhe je još uvijek kontroverzna. Ali kako god bilo, postupci zasnovani na dejstvu laserskog snopa su među najpopularnijim, efikasnijim i sigurnijim.

Recenzije

Pozivamo vas da pročitate nekoliko recenzija o frakcijskom laserskom pomlađivanju kože lica:

  • Prva recenzija: „Imam 35 godina. Otišao na 2 sesije frakcijske fototermolize. Druga posjeta je održana 30 dana nakon prve posjete. Kao rezultat toga, primijetila sam da su mi se pore, obično malo proširene, zategnule, a koža na čelu i obrazima je počela izgledati mnogo ujednačenije. Bio sam zadovoljan. Jedina stvar koja mi je stvarala neugodnosti je ljuštenje koje se pojavilo nakon druge posjete. Ali netragom je nestao nakon tri dana. Sada se gledam u ogledalo i uživam u svom licu. "
  • Druga recenzija: „Želim da vam ispričam svoj utisak o ovoj metodi, jer sam osetio pozitivan rezultat. Nakon tri postupka primijetila sam da mi se lice posvijetlilo, pigmentne mrlje na pojedinim dijelovima lica posvijetlile, ožiljci su počeli manje da se ističu, a koža se zategnula. Ove promjene se nisu dogodile odjednom, već postepeno. Nakon otprilike 4 mjeseca počeo sam izgledati 5-6 godina mlađe od svojih godina. Savjetujem svima koji vode računa o sebi da probaju ovu divnu stvar.
  • Treći osvrt: „Veoma sam se bojao ovakvih postupaka, smatrajući da od njih ima više neželjenih posljedica nego plusa. Međutim, kada su se pojavile prve bore, ideja o "magičnoj transformaciji kože" počela je sve češće da mi dolazi u glavu. Tako sam odlučio da napravim sesiju fototermolize. Pritom su se javile blago bolne, ali podnošljive senzacije. Nakon nekog vremena, radosne promjene na licu postale su vidljive: bore oko očiju su se izgladile, ten je postao svjetliji, kontura je zategnuta. Općenito, svidio mi se efekat. Ponovo ću koristiti ovu proceduru ako bude potrebno.
  • Četvrta recenzija: „Ovu metodu smatram nezamjenjivom za svaku ženu koja želi ostati mlada i privlačna. Otkrio sam nešto novo za sebe i bio sam neizmjerno zadovoljan. Ima mnogo pozitivnih momenata i svi su se odrazili na mom licu: fine bore i pigmentacija su nestale, koža nije tako mlohava, manje je upala, a što je najvažnije, mnogo više volim sebe. Želim savjetovati svima da vole sebe, ne štede na svojoj ljepoti i koriste efikasne postupke za održavanje mladosti.